Kaluzsnyi Debora

Sikerorientált coaching

Sikerorientált coaching

Az önismeret jelentősége az üzleti életben

2017. május 18. - Kaluzsnyi Debora

A karrierépítés és a ranglétrán való előrejutás során a szakmai tudás, a felkészültség és a tapasztalat nélkülözhetetlen, de nem feledkezhetünk meg az egyén személyiségéről sem, hogy mekkora szerepet játszik akár egy meghirdetett pozíció kiválasztási procedúrájában, interjúhelyzetben, de egy előléptetésnél is. Manapság az önmegvalósítás korszakát éljük és megpróbáljuk elérni azt az állapotot, hogy a munkánk egyben a hobbink is legyen. Igen ám, de sok esetben mi magunk sem vagyunk tisztában azzal, hogy mi a legtesthezállóbb számunka, mi motivál bennünket, vagy mely tulajdonságaink jelentenek előnyt a munkaerőpiacon, éppen ezért egyre nagyobb hangsúly tevődik az önismeretre és a személyiségfejlesztésre a munka világában is.

Napjainkban már számtalan önismereti és személyiségfejlesztő feladat és gyakorlatsor lelhető fel az interneten. Számomra az egyik legkedveltebb gyakorlat az üzleti életből jól ismert SWOT analízis, ahol jelen esetben önmagunkat állítjuk középpontba. A SWOT elemzés során egy belső vizsgálatot végzünk az erősségeink, gyengeségeink, lehetőségeink és korlátjaink összefüggésében, ennek következtében objektív képet alkothatunk önmagunkról. A gyakorlat célja, hogy felismerjük és tudatosítsuk magunkban azon tulajdonságainkat, képességeinket, pozitívumainkat, amik támogathatják az előrehaladásunkat.

A gyakorlat tetszés szerint bármikor megismételhető, és egyéb témákra is levetíthető (munkahely, munkakör, vezető személyisége, stb.). Az elemzés elkészítéséhez egy papírra és egy ceruzára van szükség. A papírlapot osszuk 4 részre, és a SWOT analízisnek megfelelően címkézzük fel őket.

Strengths – Erősségek (belső tényezők)

Milyen erősségei vannak? Mely adottságait tartja kiemelkedőnek? Melyek azok a személyiségjegyek, képességek, tapasztalatok, kapcsolati tőkék, amiből előny kovácsolható?

Weaknesses – Gyengeségek (belső tényezők)

Mely területen tartja magát gyengébbnek? Milyen képességei, tulajdonságai szorulnának fejlesztésre? Milyen rossz szokásai alakultak ki az évek folyamán? Mi fárasztja el leginkább?

Opportunities – Lehetőségek (külső tényezők)

Melyek azok az adottságok, amelyekre nincs ráhatása, de kedvezőek Önre nézve, és ezekre építve kihasználhatja az erősségeit?

Threats – Veszélyek/Korlátok (külső tényezők)

Milyen akadályt lát maga előtt? Melyek azok a tényezők, korlátok, amikre nincs befolyással, de csökkenthetik a siker esélyeit, és kockázatot jelentenek?

 

Kaluzsnyi Debora

Sikerorientált coaching

swot.png

süti beállítások módosítása