A modern vezetéselméleti felfogások és gyakorlati alkalmazások világosan mutatják, hogy a jó teljesítményhez és eredményes munkához elégedett és motivált munkaerőre van szükség. Napjainkban még mindig a legszélesebb körben vallott motivációs eszköznek a anyagi javakat, a pénzt tartják. Részben természetesen helytálló a feltételezés, hogy fizetésemeléssel és egyéb anyagi juttatássokkal motiválhatók a munkavállalók, de emellett számos más tényező is ösztönzően hathat a teljesítményükre, sőt, csupán az anyagi javakra való apellálás hosszútávon nem feltétlenül kifizetődő.
Vezetőként vegyük sorra a rendelkezésünkre álló erőforrásokat és ahhoz mérten alakítsuk ki a csapatunk vagy munkavállalóink ösztönzésére alkalmas rendszert. Az alább olvasható lista, - a teljesség igénye nélkül- mutatja be a legelterjedtebb eszközöket. Azt, hogy milyen motivációs rendszert alkalmazunk leginkább az adott szervezet felépítése, kultúrája és erőforrásai határozzák meg.
- Képzések, továbbképzések, tréningek és mindenfajta fejlesztés pozitív hatással van a munkavállalóra, ez a hozzáadott érték nemcsak a teljesítményt befolyásolja, hanem az új ismeretek segítségével szakmailag is eredményesebb működést feltételez.
- Kellemes és inspiratív munkahelyi környezet kialakítása, ahova a munkatársak szívesen járnak dolgozni, a nyitott és jó hangulatú légkör megteremtése bizonyíthatóan növeli a motivációt.
- Előléptetés, karrierépítés lehetőségének megteremtése, a tervezhetőség, ezáltal kézzelfoghatóbbá és elérhetőbbé válnak a célok, a munkavállalók pontosan tudják, mely lépések támogatják az ő előrehaladását.
- Rugalmas munkarend kiépítése, megértő és támogató környezet, amely nem csak a családosok számára vonzó.
- Színesebb munkakör kialakítása, több felelősséggel járó feladatok kiosztása, döntési helyzetekbe való bevonás.
Kaluzsnyi Debora
Sikerorientált coaching