Kaluzsnyi Debora

Sikerorientált coaching

Sikerorientált coaching

Karrierépítés- Nőket érintő akadályok

2018. április 24. - Kaluzsnyi Debora

A nők előrehaladását számos tényező befolyásolja és nehezíti. Több elmélet is foglalkozik a jelenséggel, illetve dolgozik a probléma kiküszöbölésén. Európa szerte érzékelhető a probléma, az ENSZ és az EU is napirenden tartja. Európa legfejlettebb régióiban, a skandináv részeken például törvényileg írják elő a női vezetők százalékos arányát a vállalati struktúrában.

girl-1773907_1920.jpg

A legismertebb elmélet az üvegplafon jelenség, amely egy láthatatlan és sokak számára áttörhetetlen fal, meggátolja, hogy egy bizonyos szintű pozíció elérését követően a nők előreléphessenek a karrier ranglétrán. Minél feljebb haladunk a vállalati felépítésben, annál inkább piramis-szerűen csökken a női vezetők aránya.

waterdrops-2591426_1280.jpg

Üvegfal metaforáról, akkor beszélhetünk, ha a munkavállaló a jelenlegi pozíciójával azonos szintű, másik munkakörbe vagy területre lépne tovább, ám a váltás nem lehetséges számára.

Az üveglift jelenség is főként a nőket foglalkoztatók sajátossága. Ez azt jelenti, hogy a tipikusan elnőiesedett szervezetek-önkormányzatok, hivatalok, oktatási intézmények- élén is rendre a férfiak kerülnek vezető pozíciókba.

labyrinth-2037286_1920.jpg

Ezeken kívül érdemes szót ejteni a labirintus-hatásról, ami a női karrier során fellépő akadályok sokaságát jelenti.

„1. A labirintus az előítéletekkel kezdődik, amelyek előnyben részesítik a férfiakat és büntetik a nőket: a férfiakat gyorsabban léptetik elő, még ha ugyanaz is a szakképzettségük, mint a nőknek. Így történik ez akkor is, ha hagyományosan nőies környezetről van szó: oktatás, gondozás.

2. Az akadályok a női vezetőkkel való ellenállással folytatódnak: az emberek a sikeres női menedzsereket kevésbé fogadják el, mert nyomulósnak, önzőnek, kellemetlennek tartják őket.

3. Az útvesztő magában foglalja a vezetési stílust és hitelességet is, mivel a nőknek egyszerre kell „nőiesnek” lenniük, megértőnek mutatkozni mások iránt, de határozott, asszertív, ellenőrző vezetőnek is.

4. Noha sokat változtak a női vezetők életében a háztartási munka végzésével kapcsolatos elvárások, a munka és magánélet kombinálása örök feladatot fog jelenteni számukra, különösen, ha a férfiakhoz viszonyítjuk a helyzetüket. Még mindig a nők azok, akik átmenetileg félbeszakítják a karrierjüket, hogy összhangba hozzák a két területet, továbbá sokkal kevesebb idejük marad a szakmai, társadalmi kapcsolatok ápolására, ami pedig elengedhetetlen az előrejutáshoz.” (Forrás: http://www.tarsadalomkutatas.hu/kkk.php?TPUBL-A-878/publikaciok/tpubl_a_878.pdf)

Mint minden probléma és akadály ezek is kezelhetőek, ezért semmiképp ne riasszanak el senkit, ha nőként igazgatói pozícióról áhítozik. Kemény munkával és kitartással elérhető, de ha mindeközben önismerettel és személyiségfejlesztéssel gyorsítaná a folyamatot, kiváló tréningek és coahing foglalkozások segíthetik ezt.

Kaluzsnyi Debora

Sikerorientált coaching

debora.kaluzsnyi@gmail.com 

süti beállítások módosítása